شهرستان باجروان (جعفرآباد) مغان
نوامبر 29, 2017
اقامت در خانه های روستایی منطقه مغان
نوامبر 29, 2017
شهرستان باجروان (جعفرآباد) مغان
نوامبر 29, 2017
اقامت در خانه های روستایی منطقه مغان
نوامبر 29, 2017

همانطور میدانیم اقامت در مزارع کشاورزی و باغات میوه جزء جدیدترین نوع گردشگری در منطقه مغان آذربایجان، ایران و جهان می باشد.

اقامت در مزارع کشاورزی (تور گردشگری مزرعه)

این اقامت در مزرعه کشاورزی به عنوان تور کشاورزی نیز در جای خود بسیار جذاب و جالب است، با داشتن چادرهای مزارع با تخت همراه با صبحانه محلی و لبنیات محلی در مزرعه می تواند طیف وسیعی از اقامت در مزارع و مشارکت در فعالیت روستاییان را به روی شما باز کند. این اقامت گاه ها محلی با اتاق های متوسط و کوچک و سرو صبحانه روزانه همراه است.

در این نوع از اقامت شما می توانید با زندگی مردم محلی و فعالیت های آنها از نزدیک آشنا شده و در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت مزارع کشاورزی و باغات میوه مشارکت نمایید.

مشارکت در مزارع کشاورزی

گردشگری کشاورزی در منطقه مغان با هدف لذت بردن و آموزش کشاورزی یا باغبانی در مناطق مختلف مغان به ویژه در محدوده کشت و صنعت و دامپروری مغان اجرا می شود. در این شکل، گردشگر می تواند نحوه کار و تولید را تماشا کرده و در مورد آن اطلاعات دریافت کند؛ و یا به طور فعال در کشت و برداشت محصولات منطقه شرکت کند. که البته در این حالت گردشگر، هم درک بهتری از زندگی در آن منطقه به دست خواهد آورد و هم بی شک لذت بیشتری از سفر خواهد برد.

معرفی منطقه مغان

منطقه مغان از پنج شهر بیله سوار، پارس‌آباد، جعفرآباد، گرمی و اصلاندوز مغان تشکیل شده است. طبق منابع یک سوم این منطقه در ایران قرار دارد و مابقی در جمهوری آذربایجان است.

خاک منطقه مغان بسیار ارزشمند است و طبق اظهار نظر کارشناسان کشاورزی محصول دهی خاک این منطقه از دیگر مناطق بیشتر است. همچنین شهرستان پارسا‌آباد موغان نیز زمین‌های حاصلخیز و مناسبی برای کشت دارد و از این رو نام و آوازه کشت و صنعت و دامپروری مغان در همه جا پیچیده است.

اقامت در مزارع کشاورزی

منطقه مغان به منطقه همیشه بهار ایران معروف است. منطقه مغان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی و دامپروری آذربایجان است. سراسر منطقه مغان به علت حاصلخیزی خاک، دمای مساعد و موقعیت خاص منطقه‌ای زیر کشت اقسام غلات، حبوبات و علوفه قرار می‌گیرد و بی‌مناسبت نیست که مغان را انبار غله آذربایجان می‌گویند. اقامت در مزارع کشاورزی را می توان به عنوان یک نوع گردشگری در منطقه موغان تجربه نمود.

فعالیت در مزرعه دشت مغان

جاذبه های گردشگری منطقه مغان

از آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی منطقه مغان می‌توان به قلعه اولتان مغان، برج قارلوجا، تپه خرمن، نادر تپه سی (تپه نادر افشار) اصلاندوز موغان، پل تاریخی خمارلو مغان، زیستگاه خروسلوی مغان، زیستگاه آقابابا، زیستگاه حسن دره سی، گورستان اصلاندوز مغان، گورستان کورلار کورعباسلوی مغان، دریاچه سد شهرک مغان، سواحل زیبای آراز چایی (رود ارس) و جنگل‌های مغان اشاره کرد.

رودخانه ارس یا آراز چایی

مسیر دسترسی به منطقه مغان

منطقه مغان مساحت وسیعی از نواحی شمال استان اردبیل (منطقه سبلان) و کشور آذربایجان را در بر می‌گیرد. برای رفت به منطقه مغان چندین راه وجود دارد. معمولی ترین راه  از اردبیل و از آنجا با طی ۱۱۰ کیلومتر به گرمی مغان، مرکز شهرستان مغان برسانید و یا با پیمودن ۲۰۰ کیلومتر از طریق جاده قره آغاج به اصلاندوز مغان و زمینهای حاصلخیز موغان دسترسی پیدا کنید و یا اینکه از طریق شهر تبریز و با گذر از شهرهای اهر، مشگین شهر به منطقه مغان راه پیدا نمایید و یا اینکه از طریق شهر تبریز، با گذر از شهر مرند و جلفا و گذر از منطقه آزاد آراز (ارس) و کناره رود ارس و شهر خمارلو به اصلاندوز (سد میل مغان) همراه با پرنده نگری دسترسی پیدا کنید.

 

گروه اولدوز مغان با استقرار در منطقه مغان منتظر شما عزیزان در این دیار فرهنگی، تاریخی و طبیعی می باشد.

2 دیدگاه

  1. Behjat گفت:

    سلام لطفا عکس واضح از محل اقامت های بومگردی وهتل ها وهزینه هر کدام

دیدگاهتان را بنویسید