کتاب شناسی منطقه مغان
آوریل 14, 2019
روستای دوست کندی مغان
آوریل 20, 2019
کتاب شناسی منطقه مغان
آوریل 14, 2019
روستای دوست کندی مغان
آوریل 20, 2019

نهمین دوره جشنواره کوچ عشایر مغان در روز جمعه ۶ اردیبهشت در جعفرآباد مغان برگزار خواهد شد.

به همین مناسبت در روز دوشنبه ۲۶ فروردین جلسه هماهنگی جشنواره کوچ عشایر شاهسون با حضور فرماندار شهرستان بیله سوار مغان جناب آقای حسن قبادی، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، روسای میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان های بیله سوار، گرمی، پارس آباد و اصلاندوز مغان، سران عشایر منطقه و نماینده شرکت اولدوز گشت شرق به عنوان کارگزار تورهای منطقه مغان و در محل فرمانداری شهرستان بیله سوار مغان برگزار شد.

در این جلسه جناب آقای حسن قبادی، فرماندار محترم شهرستان بیله سوار مغان و همچنین صغری فرشی، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل به ایراد سخنرانی پرداختند.

از جمله موارد مهم مطرح شده در این جلسه تاکید بر معرفی کوچ عشایر منطقه مغان به عنوان یک جاذبه گردشگری، تکیه بر توانمندیهای منطقه موغان، محول کردن عملیات اجرایی جشنواره به عشایر، و همکاری هر چه بیشتر با شرکت های خدمات توریستی و آژانس های گردشگری در ایران و کشورهای منطقه بود.

در این جشنواره برنامه های متعدد فرهنگی و هنری بومی همچون انواع مسابقات ورزشی مانند مسابقات تیراندازی و سوارکاری، اجرای نمادین مراسم عروسی و حنابندان، پخت انواع غذاهای محلی مانند آش دوغ و نان سنتی، و برپایی غرفه های صنایع دستی اجرا خواهد شد.

 این جشنواره با هدف نمایش جاذبه‌ها و توانمندی‌های جامعه عشایری کشور بویژه عشایر شاهسون مغان به صورت سالیانه برگزار می‌شود. عشایر شاهسون با دارا بودن حدود ۱۵ هزار خانوار از بزرگترین ایل‌های آذربایجان و ایران هستند که به زبان ترکی سخن می‌گویند و در نقاط مرکزی و همچنین شمال غربی ایران بویژه در محدوده منطقه مغان زندگی می‌کنند.

منطقه مغان با وسعت ۱۵۵۴ کیلومتر مربع، جلگه ای سرسبز و حاصل خیز است که در شمال استان اردبیل در شمال غربی ایران و هم مرز با جمهوری آذربایجان قرار گرفته و در محدوده شهرستان های گرمی، پارس آباد، اصلان دوز و بیله سوار مغان قرار دارد.

تور جشنواره را می توانید از اینجا رزرو کنید یا با شماره ۶۶۸۹۰۶۸۹۰۲۱ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید