اقامت در خانه های روستایی منطقه مغان
نوامبر 29, 2017
معرفی شهر اونگوت مغان
دسامبر 1, 2017
اقامت در خانه های روستایی منطقه مغان
نوامبر 29, 2017
معرفی شهر اونگوت مغان
دسامبر 1, 2017

اقامت در آلاچیق تجربه ای متفاوت (تور گردشگری عشایری)

آلاچیق عشایر شاهسون و یا اوبا (زبان تورکی) پذیرای اسکان موقت و کوتاه مدت گردشگران و مسافران در طبیعت بکر و زیبای منطقه مغان و اطراف رشته کوه ساوالان (سبلان) هستند. اقامت در آلاچیق به مسافران با وجود لذت فراوانی مانند استفاده از غذای طبیعی و محلی که به‌همراه دارد به‌معنی پذیرش سختی‌های اقامت در چادر و آلاچیق مثل تغییرات ناگهانی شرایط جوی، استفاده از توالت صحرایی، استفاده از غذاهای آماده و … است.

 

عشایر شاهسون مغان

عشایر شاهسون مغان یکی از ایل بزرگ كشور محسوب می شود. شاهسون ها دارای زندگی سنتی ایلی و طایفه ای بوده و قشلاق آنها منطقه زیبای موغان و ییلاق آنها دامنه های کوه ساوالان (سبلان) در مشکین شهر (خیاو) می باشد. شغل اصلی این ایل دامپروری بوده و یكی از بهترین نژاد گوسفند موجود در كشور به نام نژاد مغانی و زیستگاه اصلی شتر دوكوهانه را در خود جای داده است. همچنین این ایل دارای فرهنگ سنتی و غنی بوده و صنایع دستی آنها مثل ورنی از شهرت جهانی برخوردار است. ایل شاهسون یك اتحادیه طوایف است كه در زمان شاه عباس صفوی از ادغام تعدادی از طایفه های منطقه مغان ایجاد شد. شاهسون به زبان ترکی آذربایجانی به معنای شاه دوست است.

آلاچیق عشایر شاهسون

مواردی که در اقامت در آلاچیق عشایر مد نظر داشته باشیم:

۱ – همراه داشتن کیسه خواب و زیرانداز در اقامت در چادر و آلاچیق ضروری می باشد.

۲-  چراغ قوه یا چراغ پیشانی به همراه داشته باشید.

۳-  هنگام خواب، تمام وسایل خود را داخل چادر و آلاچیق بگذارید.

۴ – هماهنگی با فرهنگ و اداب و رسوم بومی عشایر شاهسون (ایل سون یا ائل سون) که نیاز به مطالعه قبل از سفر به منطقه را دارید.

۵- در طول سفر با هماهنگی مسئول تور و یا میزبان جهت رفع مشکلات احتمالی را داشته باشد.

 

توصیه سفر و اقامت در آلاچیق عشایر

حتما قبل از سفر برای سفر ارزان و اقامت در آلاچیق عشایری و محلی شاه سون ها با کارشناسان ما مشاوره بگیرید. ما شما را در محیط خیلی صمیمی و خالی از استرس شهری استقرار و پذیرایی خواهیم کرد.

 

گروه اولدوز مغان با استقرار در منطقه مغان منتظر شما عزیزان در این دیار فرهنگی، تاریخی و طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید