عشایر شاهسون
اکتبر 12, 2017
روستای دومولوی انگوت مغان
اکتبر 17, 2017
عشایر شاهسون
اکتبر 12, 2017
روستای دومولوی انگوت مغان
اکتبر 17, 2017

سواحل ارس مغان، زيباترين مقصد گردشگری در بهار

شهرستان پارس آباد مغان در جوار سواحل سحر انگيز رودخانه پرآب آراز (ارس)، با داشتن آب و هوای گرم، از بهترین مقاصد گردشگری استان اردبیل و منطقه ساوالان در اولین ماه از بهار محسوب می شود.

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دشت ها و جلگه های پهناور شهرستان پارس آباد موغان در فروردین ماه مملو از گلهای رنگارنگ است که زیبایی بهشت را تداعی می کنند و اغلب گونه های درختی باغات منطقه نیز در این زمان به گل دهی می رسند.

 

پارسا آباد مغان به عنوان دومين شهرستان پرجمعیت استان، در شمالي ترين نقطه ایران قرار دارد و فاصله آن با اردبیل ۲۲۰ کیلومتر است. این شهرستان مرزی حدود ۱۰۰ كيلومتر مرز مشترك آبي و خاكي با جمهوری آذربایجان دارد و رودخانه هاي مهم ارس و قره سو (دره رود) در اقتصاد و كشاورزي منطقه نقش اساسي دارند.

یکی از مسافران می گوید: پارس آباد مغان یک دشت زیبا و پر گل با مردمانی شاد و مهمانواز است.

احمد هابیل اف از اهالی باکو هم که به گفته خودش برای دیدن اقوام دور به پارس آباد مغان آمده است می گوید: طبیعت منطقه مغان را دوست دارم و این روزها آب و هوای پارس آباد خیلی گرمتر و بهتر از باکو است.

وی می افزاید: حاشیه های جنگلی رود آراز (ارس) گردشگاه بسیار مناسبی برای طبیعت دوستان است.

 

سواحل ارس ، زیبا اما ناشناخته

دسترسی مسافران به سواحل ارس در حومه دو شهر پارس آباد و اصلاندوز مغان بسیار آسان است به شرط آنکه توسط اهالی بومی به خوبی راهنمایی شوند. با این وجود به دلیل نبود راههای دسترسی مناسب و تابلوهای راهنمایی کافی و کمبود امکانات اقامتی، جاذبه‌های اکوتوریستی این منطقه هنوز برای بسیاری از مردم کشورمان ناشناخته باقی مانده است.

برای شنا در سواحل ارس میتوانید از مایو اسلامی نیز استفاده کنید تا دچار آفتاب سوختگی نشوید

 رئیس میراث فرهنگی شهرستان پارس‌آباد مغان با خاطرنشان کردن جاذبه های اکوتوریستی رودخانه پرآب ارس و به ویژه جنگل ها ي طبيعي كناره هاي آن می گوید: مساحت تنها یکی از تفرجگاه های ساحلی ارس در جوار شهر پارس آباد حدود ۲۵۰ هکتار است که در صورت سرمایه گذاری کافی، همه ساله می تواند خیل عظیمی از گردشگران را به خود جذب کند.

 

صیاد اسماعیلی می افزاید: از ۲۲ اثر ثبت ملی شهرستان پارس‌آباد مغان ۱۰ مورد در مجاورت رود ارس واقع شده است که از مهمترین آنها می توان از قلعه تاریخی اولتان با قدمت دو هزار و ۲۰۰ ساله ، تپه نادری که محل تاجگذاری نادرشاه افشار است و همچنین تالاب دوز کندی و چهل ‌پله معروف آن نام برد.

وی ادامه می دهد: درياچه شهرك آيت ا… غفاري، حاشیه رود قره سو با چشم اندازهاي زيبا، باغ هاي مدرن ميوه و اراضی کشاورزی ، آلاچيق هاي عشايري و سایت پرورش آهو از جاذبه های گردشگری شهرستان پارس آباد هستند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل هم با یادآوری ارزش های مناطق طبیعی شهرستان پارس آباد می گوید: تالاب میل مغان در سه کیلومتری اصلاندوز یکی از مهمترین آثار طبیعی شمالغرب کشور محسوب می شود که محل لانه گزینی گونه‌های متعدد پرندگان مهاجر و کمیاب است.

محمد خداپرست با بیان اینکه تالاب میل مغان منطقه شکار ممنوع است می افزاید: یکی از ظرفیت‌های شاخص گردشگری این منطقه پرنده‌نگری است که در صورت سرمایه گذاری کافی هیچ ضرری به محیط زیست نخواهد داشت.

 

نیاز به جاده و سرمایه گذار

 فرماندار پارس آباد با یادآوری اینکه سالانه تعداد قابل توجهی از اتباع جمهوري آذربايجان پس از ورود به كشورمان از طريق پارس آباد عازم جمهوری خود مختار نخجوان مي شوند می گوید: در سالهای اخیر بهسازی جاده های ارتباطی شهرستان ادامه داد که در جذب گردشگران بیشتر در آینده تاثیرگذار خواهد بود.

اکبر صمدی همچین از در حال انجام بودن مذاکراتی با سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای احداث مراکز اقامتی و توسعه امکانات گردشگری در حاشیه رود ارس و تالاب میل مغان خبر داد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز با اذعان به  اینکه در تعطیلات نوروز به واسطه گرم بودن این منطقه نسبت به سایر مناطق استان، طبیعت سرسبزتری را شاهد هستیم می گوید: ما به یکباره نمی‌توانیم گردشگران را به سمت منطقه مغان سوق دهیم، اما می‌توانیم با تشویق سرمایه گذاران حوزه گردشگری برای حضور در مغان و ایجاد زیرساخت‌های مناسب ارتباطی ، زمینه حضور گردشگران بیشتر در شمال استان اردبیل را فراهم کنیم.

کریم حاجی زاده با یادآوری اینکه منطقه مغان در فصل تابستان قابلیت های زیادی برای علاقه مندان به زندگی روستایی و گردشگری کشاورزی دارد می افزاید: در دو سال گذشته برگزاری تورهای تخصصی برای فصول مختلف سال در منطقه مغان افزایش یافته و سازمان میراث فرهنگی درصدد توسعه زیرساخت‌های گردشگری این منطقه است

شهرستان پارس آباد یکی از بهترین مناطق گردشگری شمالغرب کشور به ویژه در نوروز و فروردین ماه است و با سرمایه گذاری کافی در حاشیه رود آراز (ارس) می توان با اطمینان گفت قطب طبیعت گردی جدیدی در شمال استان اردبیل (منطقه سبلان) ایجاد خواهد شد.

 

گردآوری: گروه اولدوز مغان

دیدگاهتان را بنویسید