روستای تپراق کندی – پارس آباد مغان
نوامبر 22, 2018
روستای بابک – جعفرآباد بیله سوار مغان
نوامبر 24, 2018
روستای تپراق کندی – پارس آباد مغان
نوامبر 22, 2018
روستای بابک – جعفرآباد بیله سوار مغان
نوامبر 24, 2018

جشنواره شتر دوکوهانه در بیله سوار مغان برگزار می شود

 

حسن قبادی فرماندار بیله سوار مغان به برگزاری اولین جشنواره شتر دو کوهانه در اواخر آبان ماه امسال در بخش جعفرآباد شهرستان بیله سوار مغان نیز  اشاره کرد و عنوان کرد: شتر دو کوهانه به عنوان گونه ای منحصر بفرد و کمیاب که از زمان های دور توسط عشایر شاهسون در استان اردبیل پرورش یافته، به دلیل ویژگی های بارزی از جمله مقاومت به سرما و قدرت راهپیمایی بیشتر در مناطق کوهستانی به عنوان حیوانی بارکش در کوچ ایلات مورد استفاده قرار گرفته و با تغییر سبک زندگی عشایر در سال های اخیر در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

قبادی اظهار کرد: بیش از ۱۵۰ نفر شتر دوکوهانه در استان اردبیل وجود دارد که از این تعداد ۵۸ شتر دوکوهانه در مرکز حفاظت و توسعه شتر دوکوهانه بخش جعفرآباد نگهداری می شود.

حسن قبادی فرماندار بیله سوار مغان در بازدید از مناطق بکر روستای خاکریز در بخش مرکزی بیله سوار مغان اظهار کرد: شهرستان مرزی بیله سوار مغان علاوه بر ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی از نظر گیاهان دارویی نیز قابلیت دارد و برگزاری جشنواره ها در شناسایی این ظرفیت ها نقش موثری دارد.

وی افزود: یکی از مهمترین اهداف مسئولان بیله سوار مغان تلاش برای برگزاری جشنواره گیاهان دارویی با محوریت سماق در این شهرستان مرزنشین با توجه به وجود دهها گونه گیاه درمانی و فرآورده های طبیعی در این خطه گردشگر پذیر کشور و معرفی آن برای استفاده گردشگران است

قبادی عنوان کرد: مردم منطقه نیز در معرفی توانایی های شهرستان در برگزاری جشنوارها نقش اساسی دارند و شهرستان در همه زمینه های گردشگری از جمله گردشگری سلامت، طبیعت، گردشگری تجاری و توریسم قابلیت های فراوانی دارد و نیازمند معرفی هستند.

وی گفت: با توجه به گونه های منحصر به فرد و خودرو گیاهان دارویی در مناطق مختلف شهرستان و لزوم معرفی این ظرفیتها، جشنواره گیاهان دارویی با محوریت سماق در سال آینده در شهرستان برگزار خواهد شد.

 

جزئیات جشنواره شتر دوکوهانه منطقه مغان

همچنین مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیله سوار مغان مغان از برگزاری جشنواره شتردوکوهانه در این شهرستان در آبان ماه امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ها، فرنام حامد در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این جشنواره با هدف معرفی جاذبه های گردشگری عشایر با محوریت شتردوکوهانه برگزار می شود.

او گفت: در این جشنواره بخش هایی از جمله آلاچیق عشایر، سوارکاری، مسابقه، غرفه های صنایع دستی، معرفی نژاد برتر شتر دوکوهانه، معرفی پشم و لبنیات تولیدی از شتر و به ویژه جاذبه های گردشگری گونه های خاصی از جمله شتردوکوهانه مورد تاکید است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه بیله سوار مغان مرکز پرورش شتر دوکوهانه در استان است، در این جشنواره قابلیت های شهرستان بیله سوار مغان مغان معرفی خواهد شد.

به گفته حامد، این جشنواره با مشارکت دستگاه های اجرایی برگزار شده و همچنین حامیان مالی برای برگزاری انتخاب شده است.

او همچنین از حضور تور اینفو با مشارکت شرکت اولدوز گشت (مجری تورهای عشایری و آبدرمانی منطقه سبلان) در این جشنواره خبر داد و افزود: این جشنواره در سطح استانی برگزار می شود و برای برگزاری آن در سطح بین المللی نیز تلاش می شود.

موطن شترهای دوکوهانه ایران به ‌عنوان ذخیره ژنتیکی دامی ارزشمند در استان اردبیل (منطقه ساوالان) و در منطقه مغان به خصوص شهرستان‌ های بیله سوار مغان و مشگین شهر است.

 

تور اینفوی منطقه ساوالان:

شروع و حرکت برنامه از بیله سوار مغان ۹ آذر ۱۳۹۷

اتمام و پایان برنامه در سرعین – اردبیل ۱۲ آذر ۱۳۹۷

 

برنامه سفر تور آشنایی با منطقه ساوالان (استان اردبیل):

روز اول (۹ آذر ۱۳۹۷): بازدید و آشنایی با جاذبه های گردشگری منطقه مغان و شرکت در جشنواره شتر دو کوهانه منطقه مغان – اقامت در هتل کوثر بیله سوار مغان

روز دوم (۱۰ آذر ۱۳۹۷): بازدید و آشنایی با جاذبه های گردشگری منطقه مغان و مشگین شهر (خیاو) – اقامت در هتل دورنا مشگین شهر (خیاو)

روز سوم (۱۱ آذر ۱۳۹۷): بازدید و آشنایی با جاذبه های گردشگری نیر، سرعین و اردبیل – اقامت در هتل بوستان سرعین

روز چهارم (۱۲ آذر ۱۳۹۷): بازدید و آشنایی با جاذبه های گردشگری کیوی، خلخال و نمین

 

 

زمان برگزاری جشنواره شتر دوکوهانه: ۹ آذر ۱۳۹۷  از ساعت ۱۰ الی ۱۷

مکان: استان اردبیل، منطقه مغان، شهر بیله سوار مغان، بخش قشلاق دشت (جعفر آباد مغان)

 

مسئول برگزاری: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل

با حمایت و پشتیبانی: فرمانداری بیله سوار مغان

مسئول تورهای منطقه مغان: شرکت گردشگری اولدوز گشت

 

 

گردآورنده: گروه اولدوز مغان

دیدگاهتان را بنویسید