روستای اودلو – بیله سوار مغان
نوامبر 22, 2018
جشنواره شتر دوکوهانه در بیله سوار مغان برگزار می شود
نوامبر 24, 2018
روستای اودلو – بیله سوار مغان
نوامبر 22, 2018
جشنواره شتر دوکوهانه در بیله سوار مغان برگزار می شود
نوامبر 24, 2018

روستای تپراق کندی – پارس آباد مغان

 

توپراق‌کندی یا تپراق کندی روستایی است که در دشت مغان واقع در استان اردبیل، شهرستان پارس‌آباد مغان، بخش مرکزی، دهستان قشلاق شمالی قرار دارد.

جمعیت روستای ترپاق کندی بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، ۶۷۲ نفر با ۱۲۵ خانوار بوده است.

 

جاذبه های توریستی تپراق کندی

روستای تپراق کندی یکی از روستای هدف گردشگری در دشت مغان و استان اردبیل می باشد.

یکی از جاذبه های گردشگری تالاب تپراق کندی می باشد که همه ساله میزبان هزاران قطعه پرنده کمیاب است که تا اواخر فصل زمستان در این منطقه گرمسیری سکونت دارند تا با مساعد شدن شرایط جوی بتوانند به زیستگاه اصلی خود بازگردند.

 

تالاب تپراق کندی دشت مغان

همه ساله میزبان هزاران قطعه پرنده کمیاب همچون غاز خاکستری، خوتکا، اردک سر سبز، اردک ارده ای، اردک سر حنایی، کفچه نوک، کشیم کوچک، چنگر، باکلان کوچک، باکلان بزرگ، سهره، حواصیل و بوتیمار ‌قراولان از جمله پرندگان مهاجر به این تالاب هستند که تا اواخر فصل زمستان در این منطقه گرمسیری سکونت دارند تا با مساعد شدن شرایط جوی بتوانند به زیستگاه اصلی خود بازگردند.

این تالاب به دلیل واقع شدن در کناره رودخانه آراز یا ارس علاوه بر اینکه نقش یک سیل گیر را عمل می کند باعث بوجود آمدن محیط بسیار جذاب و زیستگاهی مناسب برای استفاده پرندگان آبزی و کنار آبزی شده است. جوجه آوری باکلان کوچک در این عرصه و سایر عرصه های آبی نزدیک این تالاب نقش و اهمیت این تالاب را بیشتر از پیش برای ما مشخص می سازد.

این تالاب با ۱۵ هکتار وسعت در ضلع جنوبی روستای تپراق کندی از توابع بخش اسلام آباد مغان قرار داشته و فاصله این روستا با تالاب ۹۰۰ متر می باشد.

 

گردآورنده: گروه اولدوز مغان

دیدگاهتان را بنویسید