جشنواره غذای سنتی خشیل در گرمی مغان برگزار می‌شود
ژانویه 10, 2019
روستای دمیرچی خرابسی – جعفرآباد مغان
مارس 5, 2019
جشنواره غذای سنتی خشیل در گرمی مغان برگزار می‌شود
ژانویه 10, 2019
روستای دمیرچی خرابسی – جعفرآباد مغان
مارس 5, 2019

 

روستای چونگونش – گرمی مغان

موقعیت جغرافیایی روستای چونگونش

روستای چونگونش در ۲۰ کیلومتری شهرستان گرمی مغان و ۹۰ کیلومتری شهر اردبیل و واقع شده، این روستا از طرف شمال به روستای تولون از جنوب به روستای امیرکندی و از شرق به جمهوری آذربایجان و از طرف غرب به لنگان و روستای غفارکندی منتهی می شود. روستای چونگنش در حاشیه مرزی جمهوری آذربایجان قرار گرفته و تقریباً ۲ کیلومتر با مرز جمهوری آذربایجان فاصله دارد.

 

پتانسیل گردشگری روستای چونگونش

روستای چن گونش جاذبه های توریستی از جمله وجود عرصه وسیعی از کوههای متنوع در اطراف روستا، وجود آب و هوای کوهستانی حاکم در این منطقه، آب شرب طبیعی در این روستا، باغات میوه گوناگون، سرسبزی و طراوت در فصول بهاری و تابستان، مکان های گردشگری متنوع با توجه به آب های معدنی در آن منطقه، زیبایی این روستا را برای گردشگران و مهمانان عزیز دوچندان کرده است.

 

عشایر و مراتع روستای چونگونش

عشایر شاهسون مغان هر ساله از مراتع روستای چونگونش به مدت ۳ الی ۴ ماه استفاده می کنند، در سالیان گذشته عشایرها برای مدت کمی از مراتع روستای چونگونش استفاده می کردند و بیشتر به این جهت بود که مراتع این روستا توسط دامداران محلی مورد استفاده قرار می گرفت. در سالیان اخیر شاهد افزایش مدت اقامت عشایر شاهسون تا حداکثر ۴ الی ۵ ماه بوده ایم.

 

گیاهان دارویی روستای چونگونش

گیاهان دارویی روستای چونگونش زبان زد خاص و عام می باشد طوری که بومیان این محل داروهای گیاهی مورد استفاده خود را از دل طبیعت جمع آوری کرده و در طول سال استفاده می کنند. در واقع یکی از سوغات با ارزش این روستا گیاهان دارویی هستند.

 

بهترین زمان سفر به روستای چونگونش

اگر دنبال شور و هیجان و لذت از طبیعت هستید، فصل اردیبهشت و اوایل خرداد را برای شما پیشنهاد می کنم. استفاده از موتور سیکلت برای گردش در کوهستان می تواند شور و هیجان خاصی به شما ببخشد و یا اسب سواری در کوه و دشت و  …

در فصل تابستان برای آرامش و دوری از شلوغی و گرمای شهرها و استفاده از باغات میوه لذت خاصی به شما خواهد داد.

در هر فصلی از سال که تعطیلات کافی داشته باشید می توانید با خانواده و یا با دوستان نهایت لذت را از طبیعت این روستا ببرید. استفاده از ماشین های شاسی بلند برای رفتن به ارتفاعات توصیه می شود ولی در صورت نبود این نوع وسیله ها ماشین های معمولی نیز قابلیت پیمودن راههای خاکی و کوهستانی این روستا را دارند.

 

مکان های دیدنی روستای چونگونش عبارتند از

قهوه دره سی، زالی قولی، تپه آلتی، اَمَش، قوش قیه سی، کوُل دره سی، باش گوزه، ِیمیشانلی، کِچی قیران، قولا دره سی، چالاماچوکک، بالدیرغانی دره سی، جبی تنگی، دیک داش، شولَه، قازما سنگر و آلی بلاغی

 

آب معدنی آلی بلاغی

این آب معدنی در ابتدای گردنه لنگان قرار دارد و مسافران زیادی از سراسر استان برای استراحت بین راهی و نیز استفاده از آب توقف می کنند ، این آب برای ناراحتی های کلیه مفید می باشد و به گفته عالمان و پزشکان خاصیت ضد سرطانی دارد. آب معدنی آلی بلاغی در بین اهالی شهرستان گرمی شهرت خاصی دارد طوری که در ایام تعطیل مردم از شهرهای اطراف به این مکان می آیند و آب نوشیدنی خود را از این مکان تامین کنند.

 

زنبورداری روستای چونگونش

روستای چونگنش با طبیعتی زیبا و نیز سرشار از گیاهان و گل های متنوع در فصل های بهاری و تابستان باعث شده تا حرفه زنبورداری در این منطقه رشد چشمگیری داشته باشد طوری که در فصل تابستان و اواخر فصل بهار (خرداد) به این روستا سفر کرده باشید شاهد پرورش زنبورهای عسل توسط افرادی که از شهرستان گرمی مغان و یا بخش ها و روستاهای اطراف آمده اند خواهید بود.

 

برگرفته از وبلاگ چونگونش

 

گردآورنده: گروه اولدوز مغان

دیدگاهتان را بنویسید