تپه نادری یا نادر شاه تپه سی آصلاندوز مغان
اکتبر 8, 2017
گورستانهای قدیمی منطقه مغان
اکتبر 10, 2017
تپه نادری یا نادر شاه تپه سی آصلاندوز مغان
اکتبر 8, 2017
گورستانهای قدیمی منطقه مغان
اکتبر 10, 2017

معرفی قلعه اولتان

نام قلعه ای کهن در شمال استان اردبیل و شهرستان پارس آباد مغان می باشد که در کنار شمالی روستای کهن اولتان و جنوب رود ارس (آراز) واقع شده است و در مساحت ۳۲۰ هزار متر مربع بنا شده است. با ترکیبی که از خود به جای گذاشته دژی نظامی را تداعی می کند. این قلعه اولین باز به دست اشکانیان ساخته شد و تا سده ۱۲ هجری مورد استفاده قرار گرفت. براساس فرضیات کاملاٌ علمی بخش زیادی از قلعه زیر خاک مدفون گشته است.

 

موقعیت قلعه اولتان

اولتان قالاسی در ۱۲ كيلومتری پارس آباد و در حاشيه رود مرزي ارس (آراز) واقع شده است. اولتان قالاسی محوطه ای است باستانی در ساحل جنوبی رود ارس كه در كمتر از پانصد متري غرب روستايی به نام اولتان واقع است. اين روستا در ۱۲ كيلومتری جنوب غربی شهر پارس آباد، سر راه پارس آباد به اصلاندوز مغان، در استان اردبيل قرار دارد.

 

تاریخچه ثبت قلعه اولتان

محوطه باستانی اولتان قالاسی به شماره ۲۶۵۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسيده است. اهالي بومی اين محوطه را (بخش ارگ يا بارودار) با نام (اولتان قالاسی) يعنی قلعه اولتان مي شناسند. با توجه به آثار سطحی و بررسي عكس هاي هوايي و ماهواره اي به نطر مي رسد اين محوطه باستانی، شهری بوده كه همچون بسياری شهرهاي كهن ايران از بخش هاي مختلفي تشكيل مي شده است؛ از جمله بخش محصور (شارستان يا ارگ) و بخش غير محصور (بخش استقراری پيرامون شارستان كه احتمالاً بتوان از آن بعنوان ربض ياد كرد). اولتان قالاسی در مجموع و با احتساب ارگ (حدود ۳۳ هكتار) و ربض احتمالاً بيش از ۷۰ هكتار وسعت دارد.

گروه اولدوز مغان شما را به دیدن قدیمی ترین قلعه منطقه مغان دعوت می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید