روستای مقصودلوی کورعباسلو مغان
دسامبر 11, 2017
برگزاری جشنواره کوچ عشایر در منطقه مغان
آوریل 18, 2018
روستای مقصودلوی کورعباسلو مغان
دسامبر 11, 2017
برگزاری جشنواره کوچ عشایر در منطقه مغان
آوریل 18, 2018

طرح جامع روستای هدف گردشگری «مقصودلوی کورعباسلو» منطقه مغان تدوین می‌شود

کارشناس ارشد گردشگری کورعباسلو از تدوین طرح جامع روستای هدف گردشگری «مقصودلوی کورعباسلو» منطقه مغان با هدف الگوسازی بوم‌گردی در خانه های محلی، مزارع کشاورزی و باغبانی و همچنین آلاچیق عشایر در منطقه منطقه مغان برای اولین بار خبر داد.

به گزارش اولدوز مغان، در جلسه ای که توسط شورای روستای مقصودلوی کورعباسلو همراه با ریش سفیدان و عوامل اجرایی روستا تشکیل گردید. بررسی تدوین طرح جامع روستای گردشگری به دنبال شناسایی جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی روستای هدف گردشگری شروع گردید.

 

توضیحات این جلسه

در این جلسه آقای حمید جاهدی کورعباسلو (کارشناس ارشد جهانگردی و مدرس و مولف و همچنین کار آفرین گردشگری)، تجربیات خود را در زمینه تورهای عشایری، روستایی و کشاورزی با هدف معرفی توانمندیهای روستا در زمینه های مختلف از جمله عشایری، روستایی، کشاورزی، صنایع دستی و آشپزی و بازیهای سنتی عنوان کرد.

ضمنا در این جلسه (روز یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶) به صورت پرسش و پاسخ با بیاناتی توسط حاج اروج جاهدی (ریش سفید منطقه)، حسین آقا جاهدی در زمینه امور عشایر و دامپروری، آقای موسی سمایی در مورد امور صنایع دستی و برگزاری جشنواره، آقای حسین کریمی در مورد امور اجرایی و هماهنگی اهالی روستا، آقای محمد هوشیار به عنوان عضو شورای روستا در راستای مکاتبات لازم برای اجرای طرح، آقای حسن سمایی در زمینه امور فرهنگی و ورزشی روستا، آقای حاج جمشید جاهدی در زمینه امور دامپروری و پرورش طیور و سایر حاضرین نیز با طرح سوال در این گردهمایی حضور داشتند.

 

در این جلسه توسط شورای روستا مقرر گردید در مدت سه ماهه (قبل از عید نوروز) همه اطلاعات جهت معرفی روستا به عنوان هدف گردشگری (اعم از داخلی و خارجی) آماده سازی گردد.

 

نتیجه این جلسه

همچنین در این جلسه با اکثریت آرا موافقت گردید با برگزاری فستیوال و جشنواره جهت معرفی توانمندیهای گردشگری روستا برای مردم منطقه دشت مغان و مسافران نوروزی در تعطیلات عید نوروز و همچنین برگزاری تور آشنایی شرکت های خدمات مسافرتی (تورهای داخلی و ورودی) در اردیبهشت ماه جهت معرفی خدمات گردشگری و جاذبه های مختلف از جمله مزارع کشاورزی، مجموعه تاریخی شاه تپه سی، خان تپه سی، گورستانهای قدیمی، پیر آغاجی (درخت کهنسال)، صنایع دستی مانند ورنی، سواحل رود آراز (ارس) و …انجام گردد.

 

ضمنا قبل از برگزاری این جلسه به صورت مجزا با آقایان حمایت جاهدی (عضو شورای روستا) و حاج سخاوت جاهدی (ریش سفید منطقه) و همچنین علیرضا جاهدی، جزئیات طرح مطرح گردید و موافقت ایشان به عمل آمده بود.

 

کارشنای ارشد گردشگری عنوان کرد: می‌توان روستای مقصودلوی کورعباسلو را به عنوان یکی از روستاهای شاخص ارتباط مطلوب انسان و طبیعت تعریف کرد و به همین دلیل ضروری است هر گونه عملیات توسعه اعم از خانه محلی در روستا، مزارع کشاورزی و باغبانی و فعالیت دامداری، امور عشایری و امور آشنایی با صنایع دستی و … با رویکرد گردشگری تعریف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید