معرفی منطقه مغان
دسامبر 9, 2017
طرح جامع روستای هدف گردشگری «مقصودلوی کورعباسلو» منطقه مغان تدوین می‌شود
دسامبر 23, 2017
معرفی منطقه مغان
دسامبر 9, 2017
طرح جامع روستای هدف گردشگری «مقصودلوی کورعباسلو» منطقه مغان تدوین می‌شود
دسامبر 23, 2017

موقعیت و وسعت روستای مقصودلوی کورعباسلو مغان

روستای مقصود کندی کورعباسلو شامل چندین روستا به نام روستای مقصودلوی علیا، وسطی و سفلی جزو شهرستان اصلاندوز مغان می باشد.  روستای مقصودلوی کورعباسلو از شمال به کانال اصلی آب و مزارع کشاورزی و رودخانه آراز (رود ارس)، از شرق به روستای نور محمد کندی طایفه حاجی خواجه لو و از غرب به روستای اسدکندی کورعباسلو و از جنوب به قشلاق و ارتفاعات کوهستان آغ داغ محدود می شود. روستاهای مقصودلو کورعباسلو با شهر اصلاندوز مغان ۵ کیلومتر و با شهر پارس آباد مغان و یا پارسا آباد (موغان شهر) ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. وسعت کل سه روستای مقصودلوی کورعباسلو حدودا سی کیلومتر مربع می باشد.

معرفی طایفه کورعباسلو

طایفه کورعباسلو یکی از طوایف عشایر شاهسون (ائل سون) شامل تیره های ترید یا تریت، کورلار، عزیزلو و یورتچی می باشد. طایفه کورعباسلو با نام روستاهای مقصودلوی علیا، وسطی، سفلی، اسد کندی یک، دو و سه و تریت یک و دو، کورلار، قره تیکانلی، بران علیا و سفلی در بخش اصلاندوز دشت مغان و همچنین تیره یورتچی در بخش کورائیم شهرستان نیر به نام روستای توریستی کورعباسلو یا کوراباز و همچنین روستای مشتقین در نزدیکی کورعباسلو معروف است. همچنین بخش از طایفه کورعباسلو در شهرستانهای مشکین شهر (خیاو) مثل پاشابیگلو و کرکشه و همچنین در شهرستان هریس با مرکزیت روستاهای هیق، نهران، نوجه ده، خانقاه و شیرران و در شهر تهران (پونک، قلعه حسن خان، اسلام شهر، اکبر آباد، سلطان آباد، نعمت آباد، قرچک ورامین و …) هستند. بخش کوچکی در شهرستانهای اهر، ساوه، کرج و فردیس، اندیشه شهریار و زنجان و … و بخش کمی نیز در کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، امارات، روسیه، هلند، فرانسه، آمریکا، انگلستان و … زندگی می نمایند.

افتخارات مهم طایفه کورعباسلو

افتخار مهم طایفه کورعباسلو شعر آیرلیق با شهرت جهانی نوشته رجب ابراهیمی کورعباسلو (متخلص به فرهاد – زادگاه یورتچی کورعباسلو) با آهنگسازی استاد سلیمی می باشد. بطوریکه ترانه آیریلیق با اجرای رشید بهبودف در باکو – جمهوری آذربایجان شهرت جهانی پیدا کرد.

تاریخچه شکل گیری روستای مقصودلوی کورعباسلو

تاریخ شکل گیری و سکونت در روستای مقصودلو به سال های حدود ۱۲۵۰ شمسی بر می گردد که به عنوان قشلاق در نزدیکی روستاهای فعلی بوده است. تا اینکه بعد از طرح اصلاحات ارضی در سال ۱۳۴۲ بعنوان روستا جهت اسکان و یکجا نشینی در نظر گرفته شد.

روستای مقصودلوی کورعباسلو مغان

وجه تسمیه روستای مقصودلوی کورعباسلو مغان

وجه تسمیه نام روستای مقصودلو نیز بدین شکل است که مقصود نام جد ساکنین اولیه و ریش سفید روستا و به عنوان معتمد طایفه کورعباسلو بوده است. روستای مقصودلوی وسطی به نام مختلفی از جمله حاج اروج کندی (آغ ساققال و ریش سفید و معتمد طایفه) و دیگری به نام پیرری مقصودلو به دلیل وجود دو درخت کهن در جنوب روستا و پشت تپه و نزدیکی به قشلاق قدیمی روستا (به عنوان خارابا) نامیده می شود.

جمعیت، شغل روستای مقصودلوی کورعباسلو

جمعیت سه روستای مقصودلوی کورعباسلو (علیا، وسطی و سفلی) حدودا با ۲۰۰ خانوار و ۸۰۰ نفر را شامل می شود که اکثر مردم روستا به شغل کشاورزی و دامداری و بخشی همزمان به صورت عشایر مشغول می باشند. اهالی روستا به کاشت پنبه، گوجه و خیار، هندوانه، یونجه و گندم و جو مشغول بوده و در ضمن ۴۰ درصد اهالی روستا نیز از طریق استخدام در آموزش و پرورش و یا به صورت آزاد به دلیل نداشتن فرصت شغلی خارج از روستا در شهرهای پارساآباد موغان، مشکین شهر (خیاو)، اردبیل، تبریز، تهران و … امرار و معاش می کنند.

دین، زبان روستای مقصودلوی کورعباسلو

دین اکثریت اهالی روستای مقصودلوی کورعباسلو اسلام دوازده امامی است. زبان مردم روستا مثل سایر روستاهای دشت مغان و آذربایجان، ترکی آذربایجانی می باشد.

امکانات روستای مقصودلوی کورعباسلو مغان

روستا دارای امکانات آب، برق، گاز، تلفن، خانه بهداشت، مدرسه ابتدایی و راهنمایی، راه آسفالته، ساختمان دهیاری است.

پبر آغاجی مقصودلوی کورعباسلو مغان

جاذبه های گردشگری روستای مقصودلوی کورعباسلو

جاذبه های طبیعی: وجود مزارع مرتع دیم در جنوب روستا تا ارتفاعات آغ داغ، مزارع کشاورزی از جمله پنبه، یونجه، میوه جات و سیفی جات و …

جاذبه های فرهنگی: عشایر شاهسون، بافت صنایع دستی مانند ورنی، گلیم، فرش و مفرش و …

جاذبه های تاریخی: تپه تاریخی شاه تپه سی در شمال غربی روستا، گورستانهای قدیمی جنگ ایران و روس، درخت تاریخی پیر آغاجی (دو درخت کهنسال) در جنوب روستا و نزدیک آن وجود خرابه های مسکونی که روستا قبلا اینجا بوده است.

جاذبه های ویژه: وجود کانال کوچک پمپاژ در جنوب روستا و کانال بزرگ آبرسانی که از سد میل مغان در نزدیکی اصلاندوز مغان شروع و پس از آبیاری مزارع مردم محلی و کشت و صنعت و دامپروری دشت مغان و سپس گذر از جعفرآباد مغان و بیله سوار مغان و بخشی از گرمی مغان به خاک جمهوری آذربایجان وارد می شود.

 

گردآورنده: حمید جاهدی کورعباسلو

5 دیدگاه

 1. جلال خسروی گفت:

  باسلام
  خدمت برادر بزرگوار جناب آقای جاهدی
  از بازدید از معرفی این بخش از منطقه خیلی خوشحال شدم و خیلی عالی معرفی کردین روستای مقصودلو را مفید و مختصر.
  در صورت امکان از سایر روستای های همجوار نیز معرفی بکنید.
  متشکرم. ? ? ? ?

 2. سلام آقای جاهدی ممنون از لطفت که تمامی کورعباسلوهای که درهرکجای ایران ساکن هستند رامعرفی کرداید لطفاروستای ماراهم معرفی کنید جاده مشگین شهر به هریس روستای پاشابیگلو ممنون ….پاکدل

 3. مهتاب گفت:

  ممنون بابت معرفی این روستا،ظاهرا اصالتا اجداد من متعلق به این روستا بودن و بعد به گرگان کوچ کردند

دیدگاهتان را بنویسید