جنگل های رود آراز یا ارس در مغان
اکتبر 17, 2017
گالری عکس عشایر مغان
اکتبر 25, 2017
جنگل های رود آراز یا ارس در مغان
اکتبر 17, 2017
گالری عکس عشایر مغان
اکتبر 25, 2017

معرفی دریاچه گیلارلو

دریاچه گیلارلو در شهرستان گرمی مغان استان اردبیل در سال ۷۵ با هشت میلیون مترمکعب حجم آب با هدف تامین آب شرب شهر گرمی احداث شد که با انتقال آب جعفرآباد به گرمی و رفع مشکل آب این شهر دریاچه مصنوعی گیلارلو به دلیل موقعیت جغرافیایی و چشم انداز زیبا به عنوان منطقه نمونه گردشگری درآمد. این دریاچه در پنج کیلومتری شمال شهر گرمی مغان و در کنار روستای گیلارلو واقع است. بر روی دریاچه گیلارلو سد خاكی احداث شده است كه آب آن از طریق كانالی از رودخانه های برزند و دیزده چایی تامین می شود از مهمترین سدهای موجود در منطقه مغان می باشد.

دریاچه گیلارلوی گرمی مغان

مشخصات دریاچه گیلارلو

سال شروع احداث آن ۱۳۶۹ و سال بهره برداری از آن ۱۳۷۴ می باشد و برخی از مشخصات آن چنین است: گنجایش مخزن سد۵/۸ میلیون مترمكعب، ارتفاع سد ۲۵ متر، طول تاج سد ۹۳۰ متر، توانایی آبدهی ۲۷۰ لیتر در ثانیه. کانال آب آور دریاچه گیلارلو که آب برزند چای بخش انگوت را به این دریاچه هدایت می کند مهم ترین شاهراه تامین آب این دریاچه است که به رغم غنای حوزه های آبریز و خروش رودخانه برزند، کانال آب آور برزند چای حتی از اهدای قطره ای آب به دریاچه گیلارلو دریغ می ورزد.

دریاچه گیلارلو دشت مغان

اگرچه در فصول کشت نیاز زارعان به روان آب ها ضروری می نماید و معمولا بخشی از آب برزند چای نیز عطش زمین های زراعی همجوار را فرو می نشاند اما دست های خالی کانال آب آور دریاچه گیلارلو نشان از بی توجهی به سهم این دریاچه از برزند چای دارد. دریاچه مصنوعی گیلارلو به دلیل موقعیت جغرافیایی و چشم انداز زیبا و همچنین وجود آلاچیق‌ها و کمپ‌های اقامتی و امکانات تفریحی از جمله قایق سواری، گیلارلو را به قطب گردشگری این شهرستان تبدیل کرده است.

گروه اولدوز مغان شما را به دیدن این دریاچه زیبا در منطقه مغان دعوت می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید