روستای قوزلو – گرمی مغان
نوامبر 26, 2018
روستای پئلمه یئر (پر مهر) – گرمی مغان
نوامبر 28, 2018
روستای قوزلو – گرمی مغان
نوامبر 26, 2018
روستای پئلمه یئر (پر مهر) – گرمی مغان
نوامبر 28, 2018

معرفی بخش بران مغان

موقعیت و جمعت بخش بران

بخش بران در منطقه مغان و استان اردبیل، شهرستان اصلاندوز مغان، بخش بران (قشلاق غربی) قرار دارد. این بخش از دو قسمت بران علیا و بران سفلی تشکیل شده است.

جمعیت بران علیا بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، ۱۱۸۰ نفر با ۲۳۶ خانوار بوده است.

جمعیت بران سفلی بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، ۶۴۹ نفر با ۱۲۱ خانوار بوده است.

وجه تسمیه بخش بران

علت نامگذاری این بخش به نام بران تسلط سرمای شدید در فصل زمستان در این منطقه است. در فصل سرد سال برف و بوران زیادی روستا را احاطه کرده و به طوری که برای روزهایی نیز مسیر روستا به نقاط دیگر بسته می شد. وی یا به دلیل محلی برای اتمام حجب رشید سفید منطقه برای حل مسائل مختلف بوده است و به همین دلیل بران نامیده شده است. بیشتر اهالی بخش بران از طایفه گبلو و کورعباسلو می باشند.

فرهنگ و اقتصاد بران

بیستر اهالی بخش بران شغلشان کشاورزی و دامداری می‌باشد و انواع محصولات کشاورزی مانند گندم، پنبه و انواع میوه جات مانند شلیل، هلو و آلو و انواع صیفی جات می کارند.

از عمده‌ترین صنایع دستی بخش بران می‌توان به گلیم، جاجیم و نمد اشاره نمود.

گفتنی است بخش بران به دلیل نزدیکی به دره یورت (دره رود) و مجاورت با جاده اصلی پارس آباد مغان به مشگین شهر و همچنین جاده اصلاندوز مغان به مشکین شهر (خیاو) از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین قدمت تاریخی این بخش که از ایام قدیم به عنوان اتراق عشایر کوچند شاهسون بوده بر اهمیت آن افزوده است.

بخش و شهر بران شامل بران علیا و سفلی دارای امکانات آب، برق، تلفن، خانه بهداشت، بخشداری، مسجد، خانه عالم، مدرسه ابتدایی و نانوایی است. بخش بران علیا و سفلی دارای شورای اسلامی و بخشداری است که در سال ۱۳۹۸ مصوب و تأسیس گردیده است.

 

بر اساس جدیدترین تغییرات تقسیمات کشوری بران از روستا و دهستان به بخش تبدیل شده و در آینده نزدیک تبدیل به شهر شدن و دارای شهرداری می شود و جزو شهرستان اصلاندوز مغان می باشد.

 

گردآورنده: گروه اولدوز مغان

1 دیدگاه

  1. ali-moghadas گفت:

    سلام
    ممنون از توجهتون
    چشم حتما اصلاح میشه

دیدگاهتان را بنویسید