بخش بران – اصلاندوز مغان
نوامبر 27, 2018
برگزاری نخستین دوره تور اینفو مغان و سبلان
دسامبر 8, 2018
بخش بران – اصلاندوز مغان
نوامبر 27, 2018
برگزاری نخستین دوره تور اینفو مغان و سبلان
دسامبر 8, 2018

روستای پئلمه یئر (پر مهر) – گرمی مغان

روستای پرمهر (به تركی آذربايجانی: پئلمه يئر) روستایی است که در دشت مغان و منطقه ساوالان و استان اردبیل، شهرستان گرمی، بخش موران، دهستان اجارود شرقی قرار دارد.

 

جمعیت روستای پرمهر

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این روستا ۵۵۹ نفر با ۱۳۶ خانوار بوده است. البته براساس سرشماری‌های اوایل انقلاب این روستا با بیش از ۳۵۰خانوار و جمعیت بیش از ۸۵۰ نفر بزرگترین روستای بخش موران در شهرستان مغان در آن زمان محسوب می شده است.

 

وجه تسمیه روستای پئلمه پئر (پر مهر)

نام اصلی روستا یعنی “پئلمه یئر” به معنی “مکان مه آلود” گرفته شده است. نام این روستا در نتیجه تغییر اسامی ترکی به “پرمهر” تغییر کرده است.

 

بافت و معماری روستای پئلمه یئر

نحوه معماری روستا و مناظر طبیعی فراوان و چشمه های آبی که همیشه از کوهها به سمت رودخانه ها در جریان است باعث شده که لقب ماسوله موران رو به این روستا بدهند و اغلب گردشگران از این شباهت سخن میگویند.

 

روستای پئلمه یئر زادگاه علی پرمهر

جالب است بدانید این روستا زادگاه علی پرمهر (خواننده مطرح آذربایجانی اهل موغان) بوده و تا سن ۹ سالگی در همین روستا زندگی و تحصیل میکرده است.

از معروفترین آهنگ های علی پرمهر به نام “سلام یئتئر” در وصف خاطرات دوران کودکی خواننده در منطقه مغان می باشد. از دیگر آهنگهای معروف به یاغیش آلتیندا، ناز ائلمه، کفلی کفلی، اویناییم توپوندا، تهران تورکلریندی، اورمیه، بیر نفر تبریزده، اردبیل هاواسی، ائوده چؤله چیخما، یار آغلادی، گئجه سنسیز، هارداسان، اودلاردا یانان، بو هاوا، یالانچی گوزل، سودییم تبریزلی دی، هئچ کیم، یاندیرما، آختار منی، من تورکم، سن جان ایسته، سویرم سنی و … اشاره نمود.

 

گردآورنده: گروه اولدوز مغان

دیدگاهتان را بنویسید