گمرک بیله سوار مغان شبانه روزی می شود
نوامبر 27, 2017
مسافرخانه و مهمانپذیرهای منطقه مغان
نوامبر 27, 2017
گمرک بیله سوار مغان شبانه روزی می شود
نوامبر 27, 2017
مسافرخانه و مهمانپذیرهای منطقه مغان
نوامبر 27, 2017

موقعیت روستای تولون

از لجاظ جغرافیایی این روستای زیبای توریستی در بخش مرکزی شهرستان گرمی موغان و شمال شرقی استان اردبیل و در بیست و پنج کیلومتری جنوب غرب شهر گرمی مغان در ۴۸ درجه و ۴ دقیقه طول شرقی و ۳۸ درجه و ۵۶ دقیقه عرض شمالی، در مرز جمهوری آذربایجان و ایران، بین روستاهای سلیمانلو، لسکه درق، خان‌کندی و عزیزلو واقع شده است.

روستای تولون مغان
معماری روستای تولون

به دلیل واقع شدن در دامنه کوه‌ها دارای معماری زیبا و منحصر بفرد به اصطلاح پله ای (مانند ماسوله‌) است و در ردیف روستاهای زیبای پلکانی گردشگری منطقه مغان، اردبیل، آذربایجان و ایران قرار دارد.
تولون دارای مراتع سرسبز و پوشیده از انواع گیاهان دارویی و گل‌های رنگارنگ و رستنی‌ها و برکه‌ها و چشمه‌های آب سرد خودجوش مسکن اعصاب و روان و جویبارهای جاری است.

روستای تولون دشت مغان
کوه‌های اطراف روستای خان کندی مغان (قبله داشی و قلی تاش) سرچشمه رودخانه تولون (تولون چایی) یکی از مهم‌ترین رود خانه‌های فصلی شهرستان گرمی است که با شیبی تند پس از پیمودن مسیر میان روستاهای لسگه درق، عزیزلو، تولون، سلیمانلو، مشدلو، قشلاق و روستای تنگ سرانجام به شهر گرمی می‌رسد و درآنجا برخی آن را «گئرمی چایی» می‌نامند. رودخانه تولون یا به زبان محلی طولون چایی با گذر از شهر گرمی مغان شیب آن ملایم‌تر شده و در شمال شهرستان گرمی با رودخانه محلی دیگری تلفیق می‌شود و در مرز جمهوری آذربایجان به رودخانه «بالهارود» می‌پیوندد و در شهر بیله سووار وارد خاک جمهوری آذربایجان می‌شود. تولون یکی از روستاهای معروف منطقه مغان و استان اردبیل و آذربایجان است که در بخش مرکزی شهرستان گرمی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

تاریخچه روستای تولون

تولون از روستاهای تاریخی و مهم منطقه مقان محسوب می‌شود. این روستا مخصوصاً در دوره حکومت نادرشاه از شهرت و آبادانی خاصی برخوردار بوده‌است. بیشتر اهالی آن جزء طایفه خلیفه لو می‌باشند.

جمعیت روستای تولون

بر اساس آخرین نتایج سرشماری ۱۳۹۰ روستای تولون دارای ۸۴ خانوار با ۲۷۵ نفر جمعیت.

 

گروه گردشگری اولدوز مغان شما را به دیدن این روستای تاریخی و طبیعی دعوت می نمایند. در صورتیکه تصمیم به سفر به منطقه مغان داشته باشید، ما در کنار شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید