خانه های روستایی بدون حصار واقع در منطقه مغان
مارس 8, 2019
گندم منطقه مغان
آوریل 3, 2019
خانه های روستایی بدون حصار واقع در منطقه مغان
مارس 8, 2019
گندم منطقه مغان
آوریل 3, 2019

تاریخچه و فواید پسته

درخت پسته گونه‌ای گیاه است که در کشورهایی مانند ایران، ترکیه، سوریه، ترکمنستان و افغانستان رشد می‌کند.

فواید پسته: پسته سرشار از مس، منیزیم و انواع ویتامین‌های گروه ب است که دستگاه ایمنی بدن را تقویت می‌کند. ویتامین B6 برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی ضروری است. همچنین مصرف پسته به ساخته شدن مناسب گلبول‌های قرمز خونی کمک می‌کند. پسته یکی از بهترین منابع پتاسیم است که میزان پتاسیم آن با این جثه کوچک برابر با پتاسیم پرتقال است.

همچنین پسته به عنوان یک منبع آهن برای جلوگیری از کم‌خونی مفید است.

 

مناطق کشت پسته در جهان و ایران

ایران و ایالات متحده آمریکا، دو کشور اصلی در زمینهٔ تولید و صادرات پسته در جهان به شمار می‌روند. به طوری‌که حدود هفتاد تا هشتاد درصد تولید سالانه پسته در اختیار این دو کشور بوده است.

کشور برتر تولیدکنندهٔ پسته در جهان عبارتند از: ایران، ایالات متحده آمریکا، ترکیه، چین، سوریه

در ایران نیز مناطق مهم کشت پسته عبارتند از: شهرستانهای انار، راور، زرند، شهر بابک، رفسنجان، سیرجان استان کرمان، شهرستان های کاشان و نائین استان اصفهان، شهرستان مه ولات استان خراسان رضوی، شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی، منطقه مغان (شامل شهرستانهای آصلاندوز، بیله سوار، پارساآباد و گرمی مغان) استان اردبیل، شهرستان بوئین زهرا استان قزوین، شهرستان دامغان استان سمنان بیشترین تولید پسته در کشور را دارند.

 

پسته در منطقه مغان

منطقه مغان از نظر حداکثر آب و هوایی و درجه دمایی برای کشت پسته محدودیتی مناسب می باشد. در بخش های مختلف منطقه مغان (شهرستانهای اصلاندوز مغان، بیله سوار مغان، پارساآباد مغان و گئرمی مغان) باغات پسته وجود دارد. همچنین از مجتمع باغات مغان در کشت و صنعت و دامپروری مغان بخشی به کشت درختان پسته اختصاص داده شده است.

 

گروه اولدوز مغان آمادگی پذیرش گروه های علاقمند به بازدید و مشارکت در فصل کاشت، داشت و برداشت پسته را دارد. انشالله یکی از هدفهای گروه برگزاری جشنواره برداشت پسته در منطقه مغان می باشد.

 

گردآوری: گروه اولدوز مغان

دیدگاهتان را بنویسید